Süleyman Soylu’dan seçim yorumu: Biz bu seçimi Allah’ın izniyle kazanacağız

AA

Türkiye seçimlere adım adım hazırlanıyor…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aday gösterildiği İstanbul 2. bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

“Vakit kaybetmeye tahammülümüz yok”

Türkiye’nin vakit kaybetmeye tahammülü olmadığını dile getiren Soylu, “Onun için Sayın Cumhurbaşkanımız deprem konutlarının bir yılda oradaki depremzede hemşehrilerimize verileceğini taahhüt etti. Dünyada bunu yapabilecek başka bir ülke söz konusu değildir.” diye konuştu.

Bakan Soylu, şu anda AK Parti teşkilatının 2002 yılından itibaren yürüttüğü hükümetler ile devletin kapasitesi bu kadar güçlü olmasa bugün dünyanın en büyük depreminde ne yapacağını şaşırmış, bu işin içinden nasıl çıkılacak düşüncesinin hakim olduğu bir tabloyla karşı karşıya kalınacağını dile getirdi.

“Onları tekrar kendi evlerine sokana kadar da yalnız bırakmayacağız”

Yaşanan acının derin olduğunu vurgulayan Soylu şu ifadeleri kullandı:

Ama gelecek nesillerimize hep birlikte çok daha güvenli şehirler inşa edip bırakacağız. Bir yıl içerisinde Cenabıallah nasip edecek, oradaki hemşehrilerimizin başını sıcak yuvalara kıymetli Cumhurbaşkanımızın riyasetinde koymuş olacağız. Onlar evlerinden, sıcak yuvalarından çadıra, konteynere geçtiler. Onları tekrar kendi evlerine sokana kadar da yalnız bırakmayacağız.

Son yıllarda Türkiye’nin birçok sınamadan geçtiğine dikkati çeken Soylu, büyük afetin öncesinde de yangınlar, depremler, sel felaketleri yaşandığını, ülkenin ayrıca koronavirüs salgını, 15 Temmuz hain darbe girişimi, ekonomik saldırılar, 17/25 Aralık darbesi, 6-8 Ekim ile Gezi olayları gibi birçok sınamadan da geçtiğini vurguladı.

“14 Mayıs’ta hep beraber bu millet bir karar verecek”

Soylu, AK Parti hükümetinin iktidara geldiğinden itibaren ülkenin istikrarına önem verdiğini, altyapısını güçlendirdiğini, enerjide, barajlarda, şehir hastanelerinde, sağlıkta, savunma sanayisinde yerlilik ve millilik açısından bütün dünyanın hayranlıkla izlediği mücadeleler verdiğini anlattı.

İstanbul Havalimanı, Marmaray, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, metrolar, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Taksim Camisi, yerli otomobil Togg gibi eserlerle Türkiye’nin altyapısını güçlendirilmemiş olsaydı bugün ülkenin her türlü ekonomik ve terör saldırısına teslim olacağının altını çizen Soylu, bunun her birinin maliyetinin çok büyük ağır bedellerle bugüne kadar ödeneceğini dile getirdi.

“Türkiye tam 20 yıldır büyük devrimleri gerçekleştirmiştir”

Bakan Soylu, şimdi önlerinde 14 Mayıs olduğunu belirterek şöyle devam etti:

14 Mayıs’ta hep beraber bu millet bir karar verecek. Sonunda olacağını başında söyleyeyim, karar başımızın üzerinedir. Milletimiz bugüne kadar yapılanları, bugünden sonra olacakları, hayallerini, beklentilerini, ümitlerini 14 Mayıs’ta sandığa yansıtacaktır. Buna olan inancımız tamdır. Türkiye tam 20 yıldır büyük devrimleri gerçekleştirmiştir. Buna değişim demek sadece ve sadece meseleye biraz haksızlık yapmak anlamına gelir.

“Türkiye davasının mensuplarıyız”

Türkiye’nin zihni altyapısının değiştiğini, 28 Şubat’ından 12 Eylül’üne kadar darbelerle insanların ürkütüldüğü bir tabloyu değiştirmenin kolay iş olmadığını kaydeden Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde herkesin kendisini ifade edebildiği bir Türkiye tablosu oluşturulduğunu söyledi.

Sadece bir siyaset yürütmediklerini dile getiren Soylu, “Eğer biz bir siyaset yürütürsek birileri gibi ‘Ben hesabımı seçim sonrasına dondurdum, buzdolabına koydum.’ diyen, Meclis’te bir adam daha fazla kendi partisinden sokabilmek için neredeyse at pazarlığı yapan bir anlayışın mensupları olurduk. Biz, bugün onların mensupları değil ilayı kelimetullah davasının mensuplarıyız. Türkiye davasının, millet davasının mensuplarıyız.” ifadelerini kullandı.

“Sınır dışı operasyonların tamamını durduracağız diyorlar”

Bakan Soylu, kendilerini istemeyenlerin, “Bunlar gitsin, 20 yıl çok oldu. Artık yeni bir değişim istiyoruz.” diyenlerin bir şey ortaya koyduklarını aktararak, şöyle devam etti:

Çok net. Artık eskisi gibi kapalı kapılar ardında konuşmuyorlar. Pazarlıklarını masanın altında yapmıyorlar. Diyorlar ki ‘Biz, Suriye’de yapılan, Kuzey Suriye’de, Kuzey Irak’ta yapılan ve Türkiye’nin terör devletini engellemek, göç dalgasını durdurabilmek için gerçekleştirdiği sınır dışı operasyonların tamamını durduracağız. Biz, daha dün hapishanelere kadar bu ülkenin devletine, milletine, birliğine, beraberliğine, değerlerine saldıran terörist varsa hepsini dışarı çıkaracağız.’ Bunları açık açık söylüyorlar. ‘Bunlar gitsin’ diyenler, 15 Temmuz’da darbede uçaklarla, helikopterlerle ağır makineli tüfeklerle bu ülkeyi işgal etmek, teslim almak isteyenlerin artık hapishanelerde kalmamasını, yeniden devletin başına gelmesini, kamu görevlileri olmasını hem de hiçbir şarta bağlı olmadan yeniden devletin içine gelmesini talep ediyorlar. Bunlar çok açık.

“Biz bu seçimi Allah’ın izniyle kazanacağız”

Seçimlere az bir zaman kaldığını, çok çalışmaları, Türkiye’yi bir maceraya ve başkalarının tekeline sokmak isteyenlere fırsat vermemeleri gerektiğini belirten Soylu konuşmasını şu şekilde tamamladı:

Biz bu seçimi Allah’ın izniyle kazanacağız. Eğer bu teşkilatın mensupları her seçimde yaptığı gibi anlayışını ortaya koyarlarsa değişen iktidar değil, değişen muhalefet olacaktır. Bırakın iktidarı hak etmeyi, muhalefeti bile hak etmeyen bir tabloyla karşı karşıyayız. Milletimiz de gereğini yerine getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir