18 milyar TL değerindeki altı ton kokain muz kasalarında bulundu

İngiltere’deki Ulusal Suç Teşkilatı (NCA) ve Sınır Gücü ekipleri, Southampton Limanı’nda bir konteynerde buldukları yaklaşık 18 milyar TL (450 milyon £) değerinde 5,7 ton kokaini ele geçirdi.

NCA, yasadışı uyuşturucu bloklarının 8 Şubat’ta keşfedilmeden önce teslimat için Almanya’nın Hamburg Limanı’na doğru yola çıktığını söyledi.

Bir sözcü, teşkilatın kaçakçılığın ardındaki suç ağlarını belirlemek için Avrupalı ortaklarla birlikte çalıştığını söyledi.

Britanya’da daha önce ele geçirilen en büyük kokain, yine 2022’de Southampton’da bulunan 3,7 ton kokain ve 2015’te İskoçya’daki MV Hamal römorköründe bulunan 3,2 ton kokaindi.

Bununla birlikte, o zamanlar İskoçya’da kokainin piyasa değerinin yüksek olması nedeniyle nakliyesinin değeri 20 milyar TL (512 milyon £) olarak belirlenmişti.

NCA, suç çetelerinin yalnızca Britanya’da yılda 4 milyar sterlin kazandığına inanıyor.

Yüksek bağımlılık yaratan bu uyuşturucunun kaçakçılığı, tedarik zinciri boyunca ciddi şiddet olayları ile yakından bağlantılı olup Birleşik Krallık’ta ateşli silahlar ve bıçakla ilgili suçları körüklüyor.

Ajans, ticaretin son yıllarda şiddet olaylarında katlanarak arttığını belirtti.

NCA direktörü Chris Farrimond, rekor kıran ele geçirmenin, olaya karışan suç kartellerine büyük bir darbe vuracağını ve onların büyük kar elde etmelerini engelleyeceğini söyledi.

Yasal Göç ve Sınır Bakanı Tom Pursglove da, el koymanın uyuşturucu kaçakçılarına yakalanacaklarına dair açık bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir