Edirne’ye mahsus gümrük uygulaması devrede

Edirne ve Ticaret Sanayi Odası’ndan (ETSO) akredite belgesi alan sanayi esnafı, Yunanistan ve Bulgaristan başta olmak üzere yurt dışından getirilen araç ve aletlerinin tamirini yapaya devam edecek.

ETSO Başkanı Sezai Irmak ve Kınık, dün sanayi esnaflarıyla bir araya gelerek konu hakkında bilgilendirme yaptı. Kınık, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile Edirne ve Ticaret Sanayi Odası tarafından (ETSO) 2013 yılında imzalanan protokol kapsamında Edirne Sanayi Sitesi esnafına akreditasyon belgesi verilmeye başlandığını ifade etti. Uygulamanın devam ettiğini dile getiren Kınık, uygulamanın ülkeye döviz kazandırma amacının olduğunu söyledi.

“İŞLER YOLUNA GİRECEK”

Sezai Irmak, şunları söyledi:

– Birkaç aydan beri zaman zaman komşu ülkelerden gümrükten tamire gelen araçlarla ilgili sanayi esnafından şikayetler alıyordum. Araştırdım bu konuyu. Bu akreditasyon belgeleriyle ilgili ne kadar müracaat eden arkadaşımız olursa uygun şartları yerine getirdiklerinde akreditasyon belgelerini vereceğiz. Bu konuda teminat mektubu veriyorum, gümrük idaresine. Herhangi bir sıkıntı olursa biz esnafın kefiliyiz. Şimdiden sonra sıkıntısız bu işler yoluna girecek.”

“EDİRNE’YE MAHSUS BİR UYGULAMA”

Kınık da şunları dile getirdi:

– 2013 yılında Ticaret Odasıyla yapılan anlaşma ve Bakanlığımızın izniyle Edirne iline mahsus uygulanan bir uygulama. Akredite edilmiş firmalar tarafından sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Başkanımız çok esnaf tarafından bilinmediğini söylediği zaman görüştüğümüzde kendilerine seminer verdik.

Edirne’deki sanayi esnafının komşu ülkeler Yunanistan, Bulgaristan ve yakın Balkan ülkelerinden gelen hususi araçları, tarım makinelerini ve parçalarını tamir ederek ülkemize döviz kazandırması yönünde. Uygulamada ETSO’nun bir teminatı var, onların akredite ettiği kişilere teslim etmek suretiyle 15 gün süre vereceğiz. 15 gün sonunda tamir edip çıktıkları zaman dosya kapanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir