Kutsal Mekanda Eğlence Ülkeyi İkiye Böldü! Katedraller Sessiz Diskoya Dönüştü: ‘Geçen Yıl Söyleseniz Deli Olduğunuzu Düşünürdüm’

Guardian gazetesinin haberine göre, Winchester Katedrali’nde cumartesi akşamı düzenlenen sessiz diskoya yaklaşık 400 kişi katıldı. Katılımcılar, 25 sterlin (yaklaşık 975 lira) bilet karşılığında kulaklıklar ile müziği dinlerken, katedralde içki servisi de yapıldı.

Etkinliğe katılan yerel gazeteci Matt Rooks-Taylor, sosyal medya paylaşımında “Geçen yıl bana, seneye bir katedralde elimde birayla Adele’den Rolling in the Deep korosunu dinleyeceğimi söyleseniz, deli olduğunuzu düşünürdüm. Baktığım her yerde mutlu yüzler görüyorum” dedi.

TEPKİ GELDİ

Ancak bu durum dindarları memnun etmedi. Gelecek aylarda sessiz diskolara ev sahipliği yapacak mabet sayısı 14’e ulaşırken, “tarihi ve kutsal mekanlara saygısızlık edilen etkinliklere karşı” düzenlenen imza kampanyasına 2 bin 400’den fazla kişi katıldı.

Geçen haftalarda Canterbury Katedrali’nde düzenlenen sessiz diskoya tepki gösteren bir grup, katedralin dışında gece ayini düzenledi.

“BU ŞEKİLDE GELİR ELDE EDEREK KATEDRALİ AÇIK TUTABİLİYORUZ”

Tartışmaların temelinde katedrallerin işletme ve bakım maliyetlerini karşılama çabaları yatıyor. İngiltere’deki 42 Anglikan katedralinden 39’u koruma altına alınmış bina kapsamında. Bu katedrallerden hiçbiri hükümetten mali destek almıyor ve İngiltere Kilisesi masrafların sadece bir kısmını karşılıyor. Dolayısıyla mabetlerin bakım ve işletme maliyetleri bağışlardan ve etkinliklerden karşılanıyor.

Örneğin Canterbury Katedrali’nin günlük 20 bin sterlin, yıllık 7,3 milyon sterlin bakım maliyeti var. Sessiz disko etkinliğiyle ilgili konuşan katedralin operasyon direktörü Matt O’Grady, “Cumartesi günü insanlar gelerek, normalde sessiz ve karanlık olacak bir mekanın tadını çıkardılar. Bu şekilde gelir elde ederek katedrali açık tutabiliyoruz. Ticari faaliyetlerimiz olmadan kutsal bir mekan sunamıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir