SEC Onaylı Kripto Platformu, İlk Ürünü Olarak Bu Altcoin’i Seçti

Prometheum, SEC uyumlu bir kripto firması olarak yeni bir çığır açmaya çalışıyor. İşine müşterilerin ETH’sini tutarak başlamayı amaçlayan bir saklama operasyonuyla adım atıyor. Bu bağlamda SEC onaylı tek kripto platformu ilk ürün olarak lider altcoin projesini seçti.

SEC’ten onaylı tek kripto platformu ‘lider altcoin’ dedi!

Prometheum Inc. hala ABD’de kayıtlı tek kripto menkul kıymet platformu olarak tek başına duruyor. Müşteriler için işleyeceği ilk dijital varlığın lider altcoin Ethereum (ETH) olacağını açıkladı. Bu arada, şektör eleştirilerinin ve tartışmalarının hedefinde yer alıyor. Prometheum, saklama operasyonunu açmak için son düzenleyici engeli çok kısa bir süre önce aştı. Bundan sonra henüz herhangi bir gelir elde etmedi. Ancak eş CEO’lar Aaron ve Benjamin Kaplan, önümüzdeki ayın sonuna kadar müşterilerin ETH’lerinin velayetini üstleneceklerini söyledi. Aaron Kaplan erdiği bir röportajda, şunlar söyledi:

En büyük piyasa değerine ve en likit tokena hizmet verebilmek istiyoruz. Ethereum ilk sırada ve sonrasında çok daha fazlası gelecek.

Kripto para platformu neyi amaçlıyor?

Prometheum, ABD kriptosunda yüksek riskli bir test vakasını temsil ediyor. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) tüm uyum engellerini aşarak Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu aracılığıyla kendisini özel amaçlı bir broker-bayi ve kripto saklama kuruluşu olarak kurmaya çalışan ilk plarform. Prometheum’un yöneticileri önümüzdeki çeyrekte, tam teşekküllü bir borsaya benzeyen ancak daha az uyumluluk gereksinimi olan bir tür ABD ticaret mekânı olan alternatif ticaret sistemlerinin kapılarını açmayı planladıklarını söylediler.

Bu noktada şirket, ya yöneticilerinin kriptonun ABD’de menkul kıymetler denetçisini yatıştıracak şekilde işlenebileceğine dair iddialarını kanıtlayacak ya da SEC’in beklentilerini karşılamanın imkansız olduğunu savunan muhalifleri haklı çıkaracak. Riskler sadece Prometheum ve sektörün geri kalanı için değil, aynı zamanda yıllardır kripto firmalarının ABD’de iş yapmak için “gelip kaydolmaları” için uygun bir yol olduğunu iddia eden devlet kurumu için de yüksek. Çünkü, “Prometheum geldi ve kaydoldu” diyecek. Ancak bundan sonra ne olacağı belirsiz. Ve bu bulanık suları test etmeye devam edeceğiz. Belki, SEC’in ETH’yi bir menkul kıymet olarak görüp görmeyeceğini belirlemeye de yardımcı olacak.

Ya SEC “Ethereum bir menkul kıymettir” derse ne olacak?

Prometheum’un ilk varlık olarak ETH’yi seçmesi muhtemelen kendi komplikasyonlarını da beraberinde getirecek. SEC’in açıkça bir menkul kıymet olmadığını ilan ettiği Bitcoin’i (BTC) seçmedi. Bunun aksine, SEC’in net olmadığı altcoin olan ETH’yi tercih etti. SEC’in Ethereum konusunda nasıl bir tavır alacağı ise belirsiz. Bu arada, SEC’in kardeş kuruluşu Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Ethereum’a etiketi yapıştırdı bile. CFTC, ETH’nin kesinlikle bir emtia olduğunu beyan etti.

Prometheum, kripto menkul kıymetlerini saklamak için kayıtlı ve emtia işinde değil. Ben Kaplan, firmanın ETH konusunda SEC’in sözü neyse ona uyacağını söyledi. Bu bağlamda, Kaplan, “CFTC bizim düzenleyicimiz değil. SEC bize ‘Bu bir menkul kıymet değil’ dediğinde, o zaman sorun yaşayacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir