Tuzla Piyade Okulu’ndaki teğmenlerin TSK’dan ihraç edilmesi hakkında suç duyurusu

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İstanbul Tuzla Piyade Okulu’ndaki 10 Kasım töreninde Mustafa Kemal Atatürk‘ün fotoğrafını takmayan teğmenleri uyaran Atatürkçü teğmenlerin TSK’den ihraç edilmesini yargıya taşıdı.

Milli Savunma Bakanlığı, önceki gün 10 Kasım anmasında Atatürk fotoğrafı takmayan üç teğmen ile teğmenlere karşı çıkan dört teğmen hakkında Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) TSK’den “ihraç” kararını onadı. Bununla birlikte Atatürk karşıtı teğmenlerle birlikte Atatürkçü teğmenler de ordudan atılmış oldu. 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre ADD, Milli Savun Bakanlığı’nın (MSB) onama kararına yönelik suç duyurusunda bulundu.  ADD’nin dilekçesinde; “TSK’de görev yapan bir teğmen ve arkadaşlarının, Atatürk ve onun silah arkadaşlarına karşı bu kabul edilemez hareketleri karşısında, onlara tepki gösteren dört vatan evladı teğmenin aynı kefeye konulması ve Atatürk’ü savunmanın suç görülüp ihraç nedeni sayılması kabul edilemez. Tarafımızca, YDK’nin ilgili personeli hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup YDK’nin vermiş olduğu kararın MSB tarafından onanarak kesinleşmesi sonucunda onama kararı verenler hakkında da suç duyurusunda bulunma zorunluluğu hasıl olmuştur” dendi.

Söz konusu dilekçede, Atatürk’ün anısına alenen hakaret eden veya söven kimsenin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağına dair kanun anımsatıldı. ADD’nin dilekçesinde, YDK’nin kararına onama kararı veren MSB’nin ilgili personeli hakkında gerekli soruşturmanın yapılması ve kovuşturma aşamasına geçilmesi için kamu davası açılması istendi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir